Соціально-правовий захист дітей - біженців

Городянину » Інформаційні матеріали » Міське управління юстиції

Біженець - це особа, яка «через обґрунтовані побоювання стати жертвою переслідувань за ознакою расової належності, релігії, громадянства, належності до певної соціальної групи чи політичних поглядів знаходиться за межами країни своєї національної належності і не в змозі користуватися захистом цієї країни або не бажає користуватися таким захистом внаслідок таких побоювань; або, не маючи визначеного громадянства і знаходячись за межами країни свого колишнього місця проживання в результаті подібних подій, не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок таких побоювань». Конвенція про статус біженців 1951р.

Дитина-біженець — дитина, яка не є громадянином України і внаслідок обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом цієї країни або не бажає користуватися цим захистом внаслідок таких побоювань, або, не маючи громадянства (підданства) і перебуваючи за межами країни свого попереднього постійного проживання, не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок зазначених побоювань.

Які права дитини-біженця?

Конвенція про права дитини та Конституція України проголошує, що діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також народжені вони в шлюбі чи поза ним.

Дитина-біженець має рівні з дітьми - громадянами України права, а саме:

 • на пересування, вільний вибір місця проживання, вільне залишення території України, крім обмежень, встановлених законом;
 • на працю;
 • охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування;
 • відпочинок;
 • освіту;
 • свободу світогляду і віросповідання;
 • володіння, користування і розпорядження своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності
 • інші передбачені законодавством права .

Відповідно до п.4 ст. 6 Закону України «Про загальну середню освіту» - іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, здобувають повну загальну середню освіту у порядку, встановленому для громадян України.

Стаття 53 Конституції України передбачає, що держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.

Діти біженців, які навчаються в дошкільних навчальних закладах державної і комунальної власності мають право на безкоштовне харчування в тому випадку, якщо батьки отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».

А також відповідно до ч.3 ст. 33 Закону Україну «Про дошкільну освіту» – грудним дітям та дітям другого року життя за рахунок держави гарантується забезпечення дитячим харчуванням у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Проблеми дітей-біженців

Набувши статусу «біженця», громадяни та їх діти стикаються з низкою проблемних питань, а саме:

 • працевлаштування;
 • оформленням документів на дитину, що народжена в Україні у сім’ї біженців;
 • допомога від держави біженцям з дітьми;
 • оформлення документів при влаштуванні дитини у дитячий садок чи шкільний заклад та відвідування дитиною – біженця шкільного закладу;
 • продовження навчання дитини – біженця на Україні;
 • оформлення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям з дітьми (її умови призначення та розмір);
 • навчання дітей біженців у школах – інтернатах санаторного типу в залежності від захворювання;
 • отримання біженцями середню чи вищу освіту;
 • отримання пенсії біженцями.

Основна проблема функціонування системи захисту дітей-біженців в Україні полягає в тому, що реалізація відповідного законодавства на сьогодні досі обмежується лише легалізацією і документуванням шукачів притулку та біженців.

Безумовно, це відповідає їхній головній потребі – знайти притулок від переслідувань, безпечне для життя місце проживання.

Однак надання правового статусу дітей-біженців є лише першим необхідним кроком і має супроводжуватися адекватними заходами щодо інтеграції біженців в українське суспільство, щодо їхнього подальшого облаштування.


Дата публікації: 15-01-2016Пошук по сайту


Панель користувача

Логін:
Пароль:
Нагадати    Реєстрація
Галерея > День вшанування учасників бойових дій на території інших держав