Обов’язок повідомити один одного про стан здоров’я осіб, які подали заяву про державну реєстрацію шлюбу

Городянину » Інформаційні матеріали » Міське управління юстиції

Відомо, що стан здоров’я одного з подружжя може безпосередньо впливати на стан здоров’я другого з подружжя та їхніх нащадків. У зв’язку з цим, питання про стан здоров’я другого чоловіка та жінки закон розглядає як приватну справу кожного з подружжя окремо. Наречені пов’язані між собою відповідними обов’язками, зокрема повідомити один одного про стан здоров’я. В якій саме формі може здійснюватися таке «повідомлення» вирішується чоловіком та жінкою самостійно.

Орган державної реєстрації актів цивільного стану під час приймання заяви про реєстрацію шлюбу інформує осіб, які подають таку заяву, про можливість здійснення медичного обстеження та за їх бажанням видає направлення за зразком, затвердженим Міністерством охорони здоров’я України.

Механізм організації добровільного медичного обстеження наречених, з метою визначення стану їх здоров'я для профілактики захворювань, небезпечних для подружжя та їх нащадків на законодавчому рівні регулюється постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 16 листопада 2002 року "Про порядок здійснення добровільного медичного обстеження наречених».

Медичне обстеження наречених є добровільною процедурою. Примус у будь-якій формі з боку держави на зазначених осіб виключається. А відмова наречених проходити добровільне медичне обстеження перед вступом у шлюб, не буде перешкодою для його реєстрації.

Медичне обстеження осіб за направленнями органів державної реєстрації актів цивільного стану здійснюється в акредитованих лікувально-профілактичних закладах за визначенням Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської та Головного управління охорони здоров'я Київської міської держадміністрацій. Перелік таких лікувально-профілактичних закладів ці органи доводять до відома органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Лікувально-профілактичні заклади зобов'язані здійснити медичне обстеження наречених, протягом 20 днів після їх звернення до цих закладів.

Відомості про результати медичного обстеження повідомляються лише особам, які пройшли обстеження, і заносяться до медичних карток.

Добровільне медичне обстеження осіб, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, передбачає:

• Консультації лікарів:

1. Лікаря – терапевта або лікаря загальної практики – сімейного лікаря;

2. Лікаря – акушера – гінеколога;

3. Лікаря – уролога;

4. Лікаря – генетика;

5. Лікарів кабінетів, центрів планування сім’ї.

• Клініко – лабораторне обстеження:

1. Загальний аналіз крові;

2. Загальний аналіз сечі;

3. Аналіз крові на цукор;

4. Аналіз крові на сифіліс;

5. Аналіз крові на ВІЛ;

6. Флюрографія органів грудної клітки;

7. Бактеріоскопічне і цитологічне дослідження матеріалу з піхви, уретри, цервікального каналу (для жінок);

8. Бактеріоскопічне дослідження матеріалу з уретри (для чоловіків).

Орган державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву про реєстрацію шлюбу, зобов’язаний переконатися, що ці особи взаємно обізнані зі станом здоров’я і сімейним станом один одного та попередити про відповідальність за приховання перешкод до вступу в шлюб.

В Сімейному кодексі України передбачені спеціальні наслідки порушення обов’язку наречених повідомити один одного про стан свого здоров’я. Зокрема, в ч. 5 ст. 30 СКУ вказано, що приховування відомостей про стан здоров'я одним з наречених, наслідком чого може стати (стало) порушення фізичного або психічного здоров'я іншого нареченого чи їхніх нащадків, може бути підставою для визнання шлюбу недійсним.

Нажаль, в основному наречені при подачі заяв відмовляються від отримання направлень на добровільне медичне обстеження. Вони щасливі, радісно посміхаються, а вирази їх облич говорять, що вони все знають один про одного і просто бути такого не може, щоб їх коханий чи кохана не повідомили про якісь серйозні проблеми, котрі можуть вплинути на їх здоров’я чи здоров’я їх майбутніх діток. Хоча, мають місце випадки, коли визнаються недійсними шлюби, які були зареєстровані з особою, яка приховала свою тяжку хворобу або хворобу, небезпечну для другого з подружжя і (або) їхніх нащадків.

 


Дата публікації: 16-12-2015Пошук по сайту


Панель користувача

Логін:
Пароль:
Нагадати    Реєстрація
Галерея > День вшанування учасників бойових дій на території інших держав