У Сумах громада та влада спільно реалізують норми законодавства про «декомунізацію»

Новини » Міська влада » У Сумах громада та влада спільно реалізують норми законодавства про «декомунізацію»

У Сумах громада та влада спільно реалізують норми законодавства про «декомунізацію»4 серпня у Сумах відбулося перше засідання робочої групи з виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Головувала на засіданні її очільник – секретар Сумської міської ради Тетяна ГОНЧАРЕНКО.

Присутні – представники низки структурних підрозділів міської ради, громадських організацій і політичних партій, наукових товариств та установ, релігійних конфесій, громадські діячі, обговорили організаційні питання своєї роботи та визначилися із головними завданнями.

Вже до 20 серпня робоча група має підготувати єдиний пакет пропозицій щодо перейменування та повернення історичних назв вулиць та провулків обласного центру, які підпадають під положення Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Тетяна Гончаренко на початку засідання закликала членів робочої групи до плідного та конструктивного діалогу, і запропонувала кожному висловити своє бачення механізмів проведення «декомунізації» у Сумах. «Закон підлягає безумовному виконанню, тож маємо діяти спільно з громадою, але виважено і виключено у законодавчому полі», – звернулася вона до загалу.

Під час обговорення головною тезою стала та, що Суми мають змінити своє обличчя на українське, а не продовжувати й далі користуватися радянським «надбанням». Адже топоніми та пам’ятники, які оточують нас, впливають, без сумніву, на формування нашої свідомості, а отже мають виховувати городян у національному дусі, відображати історію нашого міста та держави, вшановувати пам'ять видатних особистостей, відновлювати історичну справедливість.

Члени робочої групи також наголосили на визначній ролі засобів масової інформації у формуванні громадської думки щодо необхідності перейменування сумських вулиць, проведення роз’яснювальної роботи серед сумчан, до якої, перш за все, мають долучитися і депутати на своїх округах.

Присутні погодилися з пропозицією взяти за основу розроблену сумськими науковцями на чолі з Володимиром АРТЮХОМ концепцію сумської топоніміки, яка була затверджена виконавчим комітетом ще у 2008 році, але дуже повільно втілюється у нашому місті.

До такого переліку можуть потрапити до сотні сумських вулиць та провулків, разом з тим, підкреслювали учасники робочої групи, необхідно підходити до кожної назви індивідуально. Через це узагальнені пропозиції мають містити не лише «старі» та «нові» назви, а й стисле пояснення, наприклад, на честь кого чи якої події пропонуються зміни. Це не лише полегшить городянам розібратися у нововведеннях, а й дізнатися більше про історію рідного міста, своєї країни, а отже, і сприятиме їх національній самоідентифікації.

Це й гарний привід та можливість повернути сумчанам автентичні назви вулиць і провулків за географічним, господарським принципом, зберігаючи сумську самобутність та духовні надбання поколінь.

Під час обговорення лунали також думки, що не варто забувати і про ще один аспект реалізації закону про «декомунізацію» – демонтаж пам’ятників та символіки тоталітарного режиму. А на їх місце було б доцільно встановити пам’ятні знаки, пов’язані з історією нашого краю та народу, героям, які нині захищають цілісність та недоторканість нашої держави.

Але на все це сумчани мають дуже стислі терміни. Адже як нагадала в. о. начальника правового управління Ольга БОЙКО, згідно із Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», законодавець чітко визначив час, за який міські ради мають вирішити питання «декомунізації». Це лише до 21 листопада, коли народні обранці матимуть повноваження ухвалити відповідне рішення.

Тож після підготовки узагальнених пропозицій буде оголошено проведення громадського обговорення відповідно до Закону України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій». На це у сумчан будуть два місяці.

Після цього проект рішення з врахуванням відповідних процедур мають до середини листопада розглянути народні обранці.

Якщо вони цього так і не зроблять, далі протягом трьох місяців таке право матиме міський голова. Якщо ж і він не видасть відповідне розпорядження, повноваження реалізації закону переходять до обласної влади, зокрема, до голови облдержадміністрації.

Зауважимо, що перейменування вулиць не є підставою для обов’язкової заміни документів, а отже сумчанам не потрібно буде витрачати і зайві кошти.

Нагадаємо, що робоча група була створена розпорядженням міського голови №192-Р від 28.07.2015 р.

Додамо, що на Муніципальному інформаційному порталі створено спеціальний розділ, присвячений проблематиці «декомунізації». Тут можна ознайомитися з положеннями Законів України, поясненнями експертів. Буде тут розміщено і перелік пропонованих до перейменування та повернення історичних назв вулиць обласного центру.


Дата публікації: 5-08-2015
Переглядiв: 763 | Коментарів: 0  


Рекомендуємо до перегляду:

Інформаційне повідомлення

Не зареєстровані не можуть залишати коментарі. Зареєструйтесь


Галерея > День вшанування учасників бойових дій на території інших держав