1. Міська комісія з питань контролю за дотриманням та впровадженням української мови в місті є консультативно-дорадчим органом при виконкомі міської ради, утворений з метою координації роботи щодо дотримання на території міста Суми вимог чинного законодавства про мови.
2. У своїй діяльності комісія керується Конституцією України, Постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2003 №1546 «Про затвердження Державної програми розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки», розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 14.01.04 №10 «Про затвердження обласної програми розвитку», а також цим Положенням.
3. Основними завданнями комісії з питань контролю за дотриманням та впровадженням української мови в місті є:
3.1. Зміцнення статусу української мови як державної.
3.2. Здійснення заходів щодо забезпечення в межах повноважень міської ради та виконкому виконання вимог мовного законодавства.
3.3. Об’єднання зусиль органів міської влади та місцевого самоврядування, спрямованих на всебічний розвиток і функціонування державної мови в усіх сферах суспільного життя міста, створення умов для її вивчення і засвоєння мешканцями міста.
3.4. Забезпечення використання державної мови в діяльності міської ради та її виконавчого комітету, на підприємствах, установах та організаціях зв’язку, транспорту, освіти, торгівлі, охорони здоров’я, соціального захисту населення, інших установах та організаціях, що обслуговують населення.
3.5. Забезпечення права вільного розвитку, використання і захист мов національних меншин.
3.6. Сприяння всебічному висвітленню в засобах масової інформації стану виконання державних документів про мови.
3.7. Запобігання порушенню чинного законодавства про мови в топоніміці міста, при оформленні рекламних оголошень, плакатів, афіш.
4. Комісія з питань контролю за дотриманням та впровадженням української мови в місті має право:
4.1. Заслуховувати на своїх засіданнях інформації керівників установ, організацій, відділів та управлінь виконкому з питань їх діяльності щодо дотримання вимог мовного законодавства.
4.2. Входити до державних органів, а також до керівників громадських організацій з відповідними пропозиціями, які стосуються питань мовного законодавства.
4.3. Отримувати в установленому порядку від державних, громадських організацій інформацію, що відноситься до компетенції комісії.
4.4. Залучати до роботи на громадських засадах фахівців з питань, що відносяться до компетенції комісії.
4.5. Приймати звернення до громадськості з питань забезпечення виконання закону про мови.
4.6. Вносити на розгляд виконкому та сесії міської ради пропозиції щодо усунення порушень вимог мовного законодавства.
5. Комісія з питань контролю за дотриманням та впровадженням української мови в місті діє у складі голови, заступника голови, секретаря і членів комісії. Персональний склад комісії затверджується розпорядженням міського голови. Головою комісії призначається заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради. Голова комісії у разі потреби може вносити зміни до персонального складу комісії.
6. Основною формою роботи комісії є засідання, які проводяться за необхідністю, але не рідше як один раз у квартал. Засідання комісії вважається правочинним, якщо в ньому бере участь не менше половини її складу.
7. Комісія з питань контролю за дотриманням та впровадженням української мови в місті здійснює свою діяльність згідно з річними планами, які затверджуються її головою.
8. Рішення комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість її членів, присутніх на засіданні. Рішення комісії оформляється протоколом, який підписується головою (заступником голови) і секретарем комісії.
9. Рішення комісії, прийняті у межах її повноважень, мають рекомендаційний характер і повинні враховуватися у діяльності відділів та управлінь виконкому, підприємств і організацій міста.
10. Членам комісії видається відповідного зразка документ.
З метою реалізації державної мовної політики та утвердження державного статусу української мови у місті Суми працює комісія з питань контролю за дотриманням та впровадженням української мови, створена відповідно до розпорядження міського голови від 16.10.07 №848-Р «Про міську комісію з питань контролю за дотриманням та впровадженням української мови в місті».
На розгляд комісії виносяться питання виконання вимог чинного законодавства щодо функціонування української мови в закладах культури міста, під час мистецьких та культурних заходів, використання державної мови в засобах масової інформації, рекламі, видавничій сфері, розвитку мовленнєвої компетенції молоді, стану дотримання мовного законодавства в закладах освіти міста.
У місті приведена у відповідність до мовного законодавства та національного складу населення мережа навчальних закладів. У 2011-2012 навчальному році у місті функціонує 38 навчальних закладів з українською мовою навчання. Для задоволення потреб національних меншин організовано роботу 6 навчальних закладів з російською мовою навчання (ЗОШ № 18,ССШ №30, Олександрівська гімназія, приватна гімназія «Просперітас», навчально-виховний комплекс: загальноосвітня школа І ступеня-дошкільний заклад «Казка», приватний загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів «Свято-Миколаївська школа»).
ЗОШ № 6 працює у двомовному режимі. Усього українською мовою навчається 21697 учнів, що становить 92% від загальної кількості дітей.
У засобах масової інформації висвітлюються питання розвитку і функціонування української мови. На шпальтах газети «Суми і сумчани», офіційному сайті Сумської міської ради систематично розміщуються матеріали про проведення в місті конкурсів, фестивалів, конференцій та інших заходів з даної тематики.
Усі міські культурно-мистецькі заходи проводяться виключно державною мовою. У 2011 році у місті відбулися фестиваль народної творчості «Сумські зорі», пісенний фестиваль «Оспівую тебе, чарівне місто», традиційний фестиваль дитячої творчості «Зоряна надія». Такі заходи, як День міста, «Сумська масляна», Новорічні і Різдвяні свята популяризують народні традиції, звичаї рідного краю. На проведення мистецьких конкурсів, фестивалів та інших заходів протягом 2011 року виділено з міського бюджету 1062,5 тис. грн.
Бібліотеками міської центральної бібліотечної системи ведеться велика планова робота щодо популяризації рідної мови, традицій та культурної спадщини українського народу. З нагоди Дня української писемності і мови проведені конкурси, літературні свята «Барви рідного слова», «Краса і сила українського слова».
З метою поглиблення знань з української мови управління освіти і науки організовує участь педагогічних працівників у навчанні на курсах при обласному інституті підвищення кваліфікації.
Бібліотечні фонди міської централізованої бібліотечної системи у 2011 році поповнилися кращими творами національної та світової художньої літератури, довідковими, науково-популярними виданнями з різних галузей знань. З метою поповнення фондів бібліотечної системи з міського бюджету виділено 80 тис. грн. на придбання книжкової продукції.
Сумською міською централізованою бібліотечною системою у 2011 році оформлено передплату на україномовні періодичні видання на суму 160 тис. грн. Усього бібліотеки міста отримують 304 найменування газет та журналів українською мовою, серед яких: «Літературна Україна», «Дивослово», «Український тиждень», «Український історичний журнал», «Сучасність», «Дніпро», «Пам’ятки України: історія та культура», «Київська старовина».