Звання “Почесний громадянин” існувало задовго до революції. Воно було встановлено в Росії в 1832 р. Надавалося воно, як сказано в енциклопедії, вихідцям з міщанства і духівництва, а також тим, хто мав вчений ступінь, артистам імператорських театрів, художникам тощо.
Це звання надавало певні привілеї: право на свободу пересування, вибору місця проживання, звільняло від сплати подушної податі, рекрутської повинності. Почесний громадянин не підлягав тілесним покаранням, мав право участі в місцевому самоврядуванні тощо. Присвоювалось тільки з дозволу імператора.
Якою ж була процедура присвоєння цього почесного звання? Клопотання про присвоєння цього звання міською думою надсилалось харківському губернатору, який виходив на міністра внутрішніх справ. Дозвіл на присвоєння звання давав імператор.
Положення про звання «Почесний громадянин міста Суми»
(затверджене рішенням Сумської міської ради «Про Положення про звання «Почесний громадянин міста Суми» від 24 березня 2004 року № 724-МР, зі змінами – рішення СМР №1348-МР від 03 серпня 2005 року та рішення СМР №3308-МР від 28 травня 2014 року)
1. Загальні положення
1.1. Звання «Почесний громадянин міста Суми» присвоюється мешканцям міста Суми, регіонів України, громадянам інших країн, які зробили видатний внесок у розвиток міста Суми, піднесення його статусу, або в знак великої поваги до їх політичної та громадської діяльності.
1.2. Звання «Почесний громадянин міста Суми» присвоюється рішенням Сумської міської ради.
1.3. Звання «Почесний громадянин міста Суми» присвоюється лише раз і є довічним. Пільги громадянам, яким присвоєно звання «Почесний громадянин міста Суми», є прижиттєвими.
1.4. Звання «Почесний громадянин міста Суми" присвоюється за рік не більше ніж одній особі.
1.5. Церемонія присвоєння звання відбувається, як правило, на святкування Дня міста Суми. Рішення міської ради «Про присвоєння звання «Почесний громадянин міста Суми» набуває чинності з моменту його прийняття.
1.6. Особам, яким присвоюється звання «Почесний громадянин міста Суми», вручається пам’ятний колар та посвідчення «Почесний громадянин міста Суми».
1.7. Звання «Почесний громадянин міста Суми» може бути присвоєно посмертно.
Михайло Іванович Фоменко (нар.19 вересня 1948 року, с. Мала Рибиця, Сумська область) – радянський футболіст, захисник і півзахисник, головний тренер національної збірної України. Відомий за виступами за футбольний клуб «Динамо» (Київ). Гравець збірної СРСР (1972-1977). Майстер спорту міжнародного класу (1975). Заслужений майстер спорту СРСР (1975).
Після завершення ігрової кар'єри – футбольний тренер. Заслужений тренер України. Заслужений працівник фізичної культури і спорту України.
Народився 16 жовтня 1996 року в м. Суми.
З 2003 року навчався в Комунальній установі Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №22, м. Суми, Сумської області. Базову загальну середню освіту отримав у 2012 році.
Після закінчення 9-го класу вступив до Сумського будівельного коледжу. Провчившись там 2 роки, повернувся до навчання в школу (ССШ №7). Незабаром переїхав до Автономної Республіки Крим, де навчався в Симферопольській школі. Проте, після анексії Криму, у березні 2014 року, Ігор Гольченко повертається до міста Суми й продовжує навчання в 11 класі КУ ЗОШ №22. Випускник 2014 року.
Народився 25 грудня 1982 року в місті Суми в сім’ї робітників.
З 1990 по 2000 рік навчався в навчально – виховному комплексі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, гімназія №7» м. Суми, Сумської області.
З 01.09.1999 р. по 30.06.2001 р. – навчання в Сумському професійно-технічному училищі №2, після закінчення отримав спеціальність слюсаря – ремонтника 4 розряду.
Народився 4 грудня 1981 року в с. Жовтневе Білопільського району Сумської області.
Закінчив Сумське училище професійної підготовки працівників міліції УМВС України в Сумській області.
У жовтні 2010 року прийшов працювати електрогазозварником в об’єднаний цех двоокису титану на ПАТ «Сумихімпром». Проявив себе як спокійний, врівноважений фахівець своєї справи. За характером рішучий, цілеспрямований, здатний до самодисципліни й порядку. Порядок у всьому - основна риса його характеру ще з дитинства.
Народився 8 квітня 1994 року в м. Суми. Проживав у м. Суми. Сержант, командир відділення 9 реактивної батареї 27-го реактивно - артилерійського полку.
Максим Сергійович Савченко народився 3 березня 1989 р. в м. Магдебург, Німеччина. У 1992 році сім’я переїхала до м. Суми. Закінчив Сумську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №7.
Максим належить до військової династії, вже шість поколінь родини Савченків обирали для себе цей шлях. Його батьки, мати і батько – військовослужбовці. Тому не дивно, що він визначився з майбутньою професією рано, ще в шостому класі. Мріяв стати десантником. Всі його улюблені фільми про десант. Він послідовно наближався до своєї мети – гарно навчався, активно займався спортом – плаванням, боксом, не пив і не палив, завжди залюбки ходив на уроки фізичного виховання і допризовної підготовки.
Андрій Олександрович Реута народився 3 січня 1983 року у м. Суми. З дитинства шанував козацькі традиції, адже виховувався у родині Олександра Реути, якого знають як одного із засновників Українського козацтва.
До війська пішов із власної волі. Служив у добровольчому батальйоні «Донбас».
Загинув Андрій 31 січня 2015 року поблизу міста Вуглегірськ Донецької області в ході виконання службово-бойового завдання. Поспішаючи з Дебальцевого на допомогу побратимам, хлопці натрапили на ворожу засідку.