Для управління Пенсійного фонду України в м. Сумах питання погашення заборгованості страхувальників є одним із пріоритетних. Несвоєчасна сплата внесків не тільки унеможливлює забезпечення вищого фінансового рівня життя пенсіонерів, а й позбавляє нині працюючих громадян їх конституційного права на соціальний захист при досягненні пенсійного віку.
З часу запровадження веб - портал електронних послуг Пенсійного фонду України постійно змінюється. Нині електронний ресурс дає можливість усім зацікавленим громадянам в режимі он-лайн вирішувати питання з мінімальною витратою часу, коштів, сил і постійно контролювати дані, які впливають на розмір пенсії, та переглядати діючу пенсійну справу.
На порталі все логічно пов'язано і структуровано, що дозволяє пересічному громадянину без спеціальних знань та навичок легко розібратися у цій системі. Крім того, всі його послуги безкоштовні.
Для забезпечення своєчасної та в повному обсязі виплати пенсій управління Пенсійного фонду України в м. Сумах постійно працює над забезпеченням посиленого контролю за платежами до Пенсійного фонду платниками міста.
Основним шляхом наповнення бюджету Пенсійного фонду і паралельно, набуття громадянами страхового стажу є своєчасна і в повному обсязі сплата внесків до Пенсійного фонду.
Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах повідомляє, що наслідком заборгованості зі сплати внесків платниками є не лише втрачені фінансові можливості Пенсійного фонду, кошти з якого спрямовуються на виплати пенсіонерам, але й періоди роботи, які не будуть зараховані найманим працівникам у страховий стаж при розрахунку пенсії.
З 1 січня 2016 року набрали чинності Закон України від 25.12.2015р. № 928 «Про Державний бюджет України на 2016 рік», Закон України від 24.12.2015 №909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», Закон України від 24.12.2015 № 911 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» якими врегульовано питання пенсійного забезпечення у 2016 році.
Відповідно до Закону України від 24.12.2015 № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» збільшено максимальну величину бази нарахування єдиного внеску з сімнадцяти до двадцяти п’яти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок; що становить з 01.01.2016 - 34 450 грн. (1 378 грн х 25), з 1 травня - 36 250 грн. (1 450 грн. х 25), з 1 грудня 38 750 грн. (1 550 грн. х 25).
Робота зі зверненнями громадян в управлінні Пенсійного фонду України в м.Сумах спрямована на забезпечення реалізації права громадян на звернення, подальше підвищення якості їх обслуговування і створення належних умов для реалізації цього права відповідно до вимог Закону України “Про звернення громадян” та інших нормативно – правових актів.
Протягом 2015 року до управління з різних питань звернулося 58173 громадянина.
Серед основних питань, які були порушені відвідувачами, - роз’яснення діючого пенсійного законодавства, порядок призначення (перерахунку) та виплати пенсій, видача довідок про доходи тощо.
27 березня 2014 року Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", яким внесено зміни до законів, які стосуються пенсійного забезпечення.
Зокрема, до стабілізації економічної ситуації в країні з 1 квітня 2014 року зупинено чинність частини 2 статті 42 Закону України ,,Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, згідно з якою щороку починаючи з 1 березня поточного року у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, проводився перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 % показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше від зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Одним із основних завдань Пенсійного фонду України є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення, призначення (перерахунок) пенсій та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій.
Для забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій необхідне наповнення бюджету, кошти до якого надходять з різних джерел фінансування, основними з яких є загальнообов'язкові платежі від діяльності юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців. Проте поруч з добросовісними платниками існують і платники, що не сплачують обов'язкові платежі, що призводить до порушення законних прав застрахованих осіб на пенсійне забезпечення, оскільки період за який не сплачено страхові внески не зараховується до страхового стажу працівника, що унеможливлює враховувати вказаний період при призначенні/перерахунку пенсії.
Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах доводить до відома громадськості міста перелік найбільших підприємств – боржників станом на 01 травня 2014 року, керівники яких систематично ігнорують вимоги Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, чим порушують права своїх працівників на майбутню пенсію:
У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплати, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
В залежності від того, який місяць встановлено базовим для проведення індексації, визначається розмір індексації.
Останнім часом надзвичайно важливою є боротьба з виплатою заробітної плати у “конвертах”, “тінізації” працевлаштування, реалізація гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати.
Працівники, що одержують заробітну плату “у конвертах”, повинні усвідомити, що згода отримувати “тіньову” оплату праці позбавляє їх соціального захисту сьогодні та пенсії в майбутньому, адже її обчислюють тільки з офіційно нарахованої заробітної плати. Працівник за таких умов отримання винагороди за роботу не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру свого заробітку та трудового чи страхового стажу.