Служба у справах неповнолітніх Сумської міської ради була створена в 2005 році. Положення про службу у справах неповнолітніх було затверджено рішенням Сумської міської ради від 20 липня 2005 року № 1321-МР.
Рішенням Сумської міської ради від 22 лютого 2006 року № 1666-МР "Про внесення змін та доповнень до рішення Сумської міської ради від 20 липня 2005 року № 132-МР "Про Положення про службу у справах неповнолітніх Сумської міської ради" службі надано статус юридичної особи.
На виконання Постанови КМУ від 26.04.2007 року № 872 "Про внесення змін до деяких постанов КМУ України" в жовтні 2007 року рішенням Сумської міської ради № 837-МР назву служби було замінено на "Служба у справах дітей".
Рішенням Сумської міської ради від 29 жовтня 2008 року № 2015-МР затверджено нову редакцію Положення про службу у справах дітей Сумської міської ради.
Служба у справах дітей Сумської міської ради є виконавчим органом міської ради, на яку покладається організація, координація та контроль діяльності щодо здійснення соціального захисту та профілактики правопорушень серед дітей, в тому числі дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
Служба утворюється міською радою, підзвітна і підконтрольна міській раді, підпорядкована виконавчому комітету міської ради та міському голові.
На обліку в службі станом на 1 січня 2011 року перебуває 316 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 218 дитини знаходяться під опікою;
В місті створено 4 дитячих будинки сімейного типу, в яких виховуються 12 дітей та 7 прийомних сімей, до яких влаштовано 19 дітей.
На обліку дітей, які опинились в складних життєвих обставинах перебуває 65 дітей.
Усиновлення - це прийняття усиновлювачем у свою сім'ю дитини на правах сина або дочки, що здійснене на підставі рішення суду
Шлях усиновлювача
Особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім'ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання:
Надання консультацій та прийом документів для встановлення опіки (піклування) здійснюється спеціалістами служби у справах дітей щосереди з 08:00 до 17:00 за адресою: м. Суми, вул. Горького, 21, каб. 422
З метою здійснення своєчасного виявлення, взяття на облік та проведення соціального інспектування та супроводу деструктивних сімей, безпритульних та схильних до бродяжництва дітей станом на 22.12.2010 року виявлено, взято на облік 69 дітей, які залишились без батьківського піклування, опинились в складних життєвих обставинах. Проводиться соціальний супровід 17 сімей, які опинились в складних життєвих обставинах, у яких виховується 34 дитини. Проведено 22 рейди, під час яких перевірено умови проживання 71 дитини з 62 сімей.
Загальна кількість сімей, обстежених за 2010 рік, - 234.
У навчальних закладах міста створено банк даних деструктивних сімей. Станом на 22.12.10 їх у місті - 94. Педагогічними працівниками проводяться перевірки цих сімей, умови виховання та утримання в них неповнолітніх.
Сумським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проведено обстеження 201 сім’ї з метою надання соціально-правових послуг.
Загальна інформація
Органом опіки і піклування є виконавчий комітет Сумської міської ради.
При органі опіки та піклування створено Комісію з питань захисту прав дитини, яка має дорадчі функції. [Рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 02.02.10 № 87]
Усі рішення Комісії з питань захисту прав дитини затверджуються рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради.
Орган опіки та піклування здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства та у своїй роботі керується: