Законом України від 07.07.2011р. № 3609-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» звільнено від сплати за себе єдиного внеску підприємців, які працюють на спрощеній системі оподаткування та отримують пенсію за віком або отримують пенсію по інвалідності чи соціальну допомогу (п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464 - VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”).
Чоловікам пенсію за віком призначають після досягнення 60 років. Такий самий вік виходу на пенсію встановлено і для жінок, які народилися з 01.04.1961 р. Для жінок, які народилися до 1956 р. пенсійний вік становить 55 років, а для тих, хто народився в період із 01.10.1956 р. по 31.03.1961 р., пенсійний вік поетапно збільшується з 55 до 60 років.
Страховий стаж відповідно до статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закону) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Закону.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Для обчислення розміру пенсії застосовується поняття «страховий стаж», а для визначення права на пільгову пенсію та на пенсію за вислугу років – «стаж роботи за спеціальністю».
Відповідно до п.1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набув чинності з 1 січня 2004 року, страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. При цьому періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, враховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
На сьогодні більшість людей усвідомлює необхідність наявності страхового стажу, адже це є основним критерієм при призначенні або перерахунку пенсії, отриманні інших соціальних виплат, гарантованих Конституцією України.
Законодавством України встановлено пряму залежність розміру пенсії від величини отриманої заробітної плати, з якої сплачувались страхові внески, так і реалізується страховий принцип "пенсія залежить від сплачених внесків". Саме тому постає питання чіткого дотримання платіжної дисципліни, своєчасності, повноти перерахування страхувальниками пенсійних внесків, недопущення зростання заборгованості до Пенсійного фонду. Виплата пенсій сьогоднішнім пенсіонерам здійснюється за рахунок надходжень власних коштів до бюджету Пенсійного фонду, а це і є нараховані внески.
З 1 липня 2013 року набрав чинності Закон України від 14.05.2013 №231-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії», яким урегульовано питання щодо зарахування до страхового стажу часу перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами.
Починаючи з липня поточного року платниками єдиного внеску визначено також підприємства, установи, організації, фізичних осіб, які використовують найману працю та виплачують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, а також осіб, які перебувають у відпустці та отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю та виплачують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, нараховують єдиний внесок у розмірі 33,2 % на суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами та утримують єдиний внесок у розмірі 2% таких сум з осіб, які перебувають у відпустці та отримують таку допомогу.
Зазначені суми нарахованого та утриманого єдиного внеску відображаються платником у звітності до Пенсійного фонду та підлягають сплаті за календарний місяць в якому їх нараховано, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Проблемою сьогодення, яка суттєво впливає на добробут населення, є використання робочої сили без оформлення трудового договору між роботодавцем і найманим працівником.
Питання детінізації та легалізації заробітної плати набуває великої актуальності, адже від розміру отриманої зарплатні залежить рівень соціального захисту людини.
Підвищення рівня заробітної плати та її легалізація є одним із пріоритетних напрямів роботи управління Пенсійного фонду України в місті Сумах, оскільки це не тільки надходження до бюджету, а й захист прав та законних інтересів платників податків.
Суспільство постійно говорить про справедливі зарплати та пенсії, виплачуючи при цьому робітникам зарплатню у “конвертах”. Але в майбутньому ніхто нам не виплатить пенсію у “конвертах”?
Стан наповнення бюджету управління Пенсійного фонду України в м. Сумах та погашення заборгованості зі сплати обов'язкових платежі — щоденно розглядаються на оперативних нарадах в управлінні Фонду.
Протягом січня - червня 2013 року усього на рахунки управління від страхувальників надійшло 729397,4 тис. грн., що становить 100,2% від запланованих (план – 728081,7 тис. грн.) та на 53480,5 тис. грн. або на 7,91% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії», який набув чинності з 1 липня 2013 року, внесено зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Згідно змін з 1 липня 2013 року особи, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. Період такої відпустки зараховуватиметься до страхового стажу при призначенні пенсії за даними системи персоніфікованого обліку.
Згідно зі статтею 13 Закону ,,Про донорство крові та її компонентів” почесні донори України мають право на отримання надбавки до пенсії в розмірі 10 відсотків від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.
Законом України ,,Про Державний бюджет України на 2013 рік” прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі: з 1 січня - 1108 гривень, з 1 грудня - 1176 гривень. Відповідно розмір надбавки почесним донорам складатиме: з 1 січня – 110 гривень 80 копійок, з 1 грудня – 117 гривень 60 копійок.