Відповідно до законодавства України страховий стаж, який є однією з найважливіших складових при обчисленні пенсії, прямо пропорційно залежить від сплачених внесків до Пенсійного фонду України. Цей факт мають враховувати не лише застраховані особи, а й роботодавці. Саме той керівник, який ігнорує обов’язок своєчасної сплати коштів до Пенсійного фонду, позбавляє працівників права на отримання пенсії в повному обсязі, передбаченому законодавством. Працюючі громадяни, за яких не сплачені внески, втрачають необхідний страховий стаж для призначення пенсії у майбутньому.
Робота зі зверненнями громадян в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах спрямована на забезпечення реалізації права громадян на звернення, подальше підвищення якості їх обслуговування і створення належних умов для реалізації цього права відповідно до вимог Закону України “Про звернення громадян” та інших нормативно – правових актів.
Прийом громадян проводиться фахівцями управління відповідно до затверджених графіків, які розміщені на інформаційних стендах управління та у засобах масової інформації.
З 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України від 02 березня 2015 року №213-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” (далі - Закон №213), який передбачає зміни щодо порядку виплати пенсії працюючим пенсіонерам.
Відповідно до зазначеного Закону особам, яким пенсія призначена згідно із Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру пенсії, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (1423,50 грн).
Згідно із Законом України від 02 квітня 2015 №213 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” (далі – Закон №213) з 1 квітня 2015 року пенсії за віком на пільгових умовах жінкам будуть призначатися з урахуванням підвищеного пенсійного віку, яке буде поступовим.
Відтепер кожен пенсіонер має можливість самостійно у будь–який час переглядати інформацію про свою пенсію, а застраховані особи - про сплачені за них роботодавцями внески.
Яку саме інформацію може отримати користувач завдяки веб- порталу ?
- Кожна застрахована особа, попередньо зареєструвавшись у базі даних веб -порталу, може щомісяця переглядати виписку з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – реєстр застрахованих осіб), у якій зазначений перелік страхувальників, які подавали щодо неї відомості до реєстру застрахованих осіб, вказана сума заробітку, з якого сплачені страхові внески, кількість днів, які враховані для страхового стажу, наявні позначки про сплату внесків тощо. Володіючи вищезгаданою інформацією, працівник може легко здійснювати контроль за достовірністю і правильністю відображення індивідуальних даних, а в разі відсутності потрібної інформації звернутися до роботодавця за роз’ясненнями та усуненням помилок. Пенсіонери можуть регулярно отримувати відомості зі своїх пенсійних справ: зокрема можна переглянути суму призначеної пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії та назву закону, згідно з яким призначена пенсія.
В управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах існує певна система заходів для боротьби з недобросовісними платниками. Насамперед, це постійна співпраця із правоохоронними органами, Державною виконавчою службою.
З метою зменшення заборгованості по платежах до бюджету Пенсійного фонду України протягом січня - лютого 2015 року до органів суду управлінням було пред'явлено 55 позовних заяв про стягнення боргу в примусовому порядку на загальну суму 5535,2 тис. грн., у тому числі:
З поданих у звітному періоді управлінням позовних заяв задоволено 13 на загальну суму 303,3 тис. грн.
З 01 січня 2015 року відповідно до положень Закону України від 28 грудня 2014 року № 71 – VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі – Закон) встановлено податок на доходи фізичних осіб з суми пенсії (включаючи суми індексації) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року. Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» мінімальну заробітну плату затверджено в розмірі 1 218,00 грн. з 1 січня 2015 року.
Протягом 2014 року спеціалістами управління Пенсійного фонду України в м. Сумах було проведено 3629 перевірок з питань обґрунтованості видачі документів для призначення (перерахунку) пенсій, за результатами яких перевірено 4770 довідок. Посадовим особам підприємств, установ та організацій були надані рекомендації щодо заміни 853 довідок.
Найбільш поширеними типовими помилками при оформленні документів для призначення (перерахунку) пенсій є:
При визначенні кола осіб, які мають право на пенсію відповідно до ст. 16 Закону України від 23 вересня 1997 року №540/97 - ВР “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів” (далі - Закон), слід виходити з того, що таке право мають лише журналісти державного або комунального засобу масової інформації.
Отже, під час розгляду питання щодо наявності права у журналіста на призначення такої пенсії, насамперед слід з'ясувати, чи належить засіб масової інформації до державного або комунального.
Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах доводить до відома пенсіонерів міста, що відповідно до положень Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” №71-VIII від 28.12.2014 року, з 01 січня 2015 року суми пенсій (включаючи суму їх індексації) або щомісячного довічного грошового утримання, які перевищують три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, є об'єктом оподаткування в частині такого перевищення.