Робота зі зверненнями громадян в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах спрямована на забезпечення реалізації права громадян на звернення, подальше підвищення якості їх обслуговування і створення належних умов для реалізації цього права відповідно до вимог Закону України “Про звернення громадян” та інших нормативно–правових актів.
Для забезпечення спрощення процедури отримання адміністративних послуг та підвищення комфортності обслуговування громадян прийом відвідувачів спеціалістами управління майже два роки проводиться за принципом “єдиного вікна”, яке працює з понеділка по четвер з 8.00 до 16.00, у п’ятницю з 8.00 до 13.00 (без перерв) за адресою: м. Суми, вул. Шкільна, буд. 17.
Відповідно до ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення” пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Пенсії за вислугу років призначаються за нормами Закону України від 5 листопада 1991 р. № 1788-Х11 “Про пенсійне забезпечення” (далі — Закон). Ним передбачено, що згідно з пунктом “е” статті 55 цього Закону медичні працівники мають право на пенсію за вислугу років, яка призначається незалежно від віку медичного працівника, але за умови, що такий працівник має не менше 25 років спеціального стажу роботи (спеціальний стаж роботи – це тривалість трудової діяльності працівника в певних умовах праці, кліматичних умовах чи на певній посаді, з якою пов'язується право надання пільг або особливих видів соціального забезпечення). Тобто Закон висуває єдину вимогу: наявність спеціального стажу роботи, а не просто виду трудової діяльності.
Пенсії за вислугу років призначаються за нормами Закону України від 5 листопада 1991 р. № 1788-Х11 «Про пенсійне забезпечення» (далі — Закон). Ним передбачено, що згідно з пунктом “е” статті 55 цього Закону медичні працівники мають право на пенсію за вислугу років, яка призначається незалежно від віку медичного працівника, але за умови, що такий працівник має не менше 25 років спеціального стажу роботи (спеціальний стаж роботи – це тривалість трудової діяльності працівника в певних умовах праці, кліматичних умовах чи на певній посаді, з якою пов'язується право надання пільг або особливих видів соціального забезпечення). Тобто Закон висуває єдину вимогу: наявність спеціального стажу роботи, а не просто виду трудової діяльності.
З метою своєчасної поінформованості громадян та підвищення їх правової обізнаності з питань пенсійного забезпечення фахівці управління Пенсійного фонду України в м. Сумах постійно проводять інформаційно — роз'яснювальні заходи.
Так, протягом I кварталу 2014 року керівниками та спеціалістами управління було проведено 56 особистих прийомів громадян за місцем проживання, 14 прийомів громадян у трудових колективах, прийнято участь у 3 «мобільних соціальних офісах» та 29 зустрічей за місцем проживання, під час яких було прийнято майже 2200 осіб. Завдяки виїзним прийомам громадяни можуть одержати необхідну інформацію з питань пенсійного забезпечення безпосередньо за місцем проживання чи роботи.
На виконання Державної програми щодо запобігання і протидії корупції, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.11.2011 №1240, а також законодавчих та нормативно - правових актів у сфері запобігання і протидії корупції в управлінні Пенсійного фонду України в м.Сумах розпочата реалізація Плану заходів щодо попередження та профілактики корупційних правопорушень в управлінні Пенсійного фонду України в м.Сумах на 2014 рік, направлених на отримання конкретних результатів. Ці заходи та очікувані від них результати були доведені до державних службовців управління під час нарад, занять та семінарів.
Забезпечення своєчасного фінансування та виплати пенсій та грошової допомоги є основним завданням Пенсійного фонду. Для реалізації визначеного завдання необхідне стабільне поповнення бюджету. Так, законодавцем зобов’язано страхувальників (платників страхових внесків) своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати внески до Пенсійного фонду. Проте має місце невиконання платниками страхових внесків приписів Закону України від 09 липня 2003 року «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Закону України від 08 липня 2010 року «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» у частині сплати внесків, що тягне за собою виникнення заборгованості за відповідними видами обов’язкових платежів.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснюється фінансування пенсійних виплат за березень 2014 року. Станом на 17 березня на їх забезпечення спрямовано кошти в обсязі 71690,70 тис. грн., що відповідає передбаченому графіку поденного фінансування виплати пенсії.
При визначенні кола осіб, які мають право на пенсію відповідно до ст. 16 Закону України “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”, слід виходити з того, що таке право мають лише журналісти державного або комунального засобу масової інформації.
Отже, під час розгляду питання щодо наявності права у журналіста на призначення такої пенсії, насамперед слід з'ясувати, чи належить засіб масової інформації до державного або комунального.
З 1 жовтня 2012 року працює веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, який надає послуги у форматі електронного сервісу. Це поліпшує якість та оперативність обслуговування громадян і забезпечує запровадження технології електронного управління в соціальній сфері.
Сьогодні кожен громадянин обласного центру аби одержати виписку із системи персоніфікованого обліку або пенсійної справи, дізнатися про розмір пенсії або зарплати, з якої сплачені страхові внески, має лише один раз з’явитися до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах (м. Суми, вул. Харківська, 35, каб. 109) і надати заяву про реєстрацію на веб–порталі, а надалі, використовуючи можливості мережі Інтернету, отримувати необхідні відомості.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, які працювали або працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та за наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”.
Статтею 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію. При працевлаштуванні на роботу, яка дає право на пенсію за вислугу років, виплата пенсії припиняється.